Haberler:

www.canlitvizleyiniz.com

Tanrı’nın Evi Beyindir. (Okunma sayısı 55 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

melih demirtaş

* 05 Mart 2019, 18:12:49Tanrı kimdir? Nerededir? Ve Nasıl Var oldu? İnsanoğlu binlerce sene bu sorunun cevabını bulmak için bir çok yol denedi. Bu soruya kendi kafasında bulduğu ve bir süre sonra kendi kafasında oluşturduğu bazı kavramlara tapınmaya başladı. Arkeolojik kazıla da birçok inanış ve tanrı olduğu meydana çıkmıştır. Unutmayalım ki her inanışa göre kendi inancı yüzde yüz doğrudur.
İnsanlık şöyle etrafına baktı. İlk kendinden güçlü hayvanları gördü ve de onlara tanrı dedi. Sonra baktı ki, hayvanlarda ne kadar güçlü olursa olsunlar ya da farklı cins tarafından öldürülüyor ya da başka şekillerde tabiat gereği ölüyorlardı.
İnsan da bu defa şu şekilde düşündü; Beni yaratan ile bunları yaratan aynı şey değilse bile özellikle beni yaratan bu şekilde ölmemeli dedi. Bu defa toprağı görüyor ve diyor ki, bütün ölenler toprakta kalıyor ve de bize bütün yiyecekleri toprak sağlıyor o halde tanrı topraktır dedi. Bir süre sonra yanardağ patlamaları oluyor ve insanın düşüncesi değişiyordu.  Beni yaratan tanrı yanmamalı ama toprak benim tanrım olamaz. Toprağı lavlarla yakan yanardağa tapınmaya başlıyorlar. Kurbanlar ve adaklar adarcasına. Sonra bir yağmur başlıyor daha sonra fırtına. Yanardağlar ve volkanlar sönüyordu. İnsan fikrini tekrar değiştirmişti.
Yıldırımların gücüne hayretler içerisinde bakan insanoğlu kendi beyninde “bunu yapan bir tanrı olmalı” diye düşünüyordu. Ve adına ZEUS diyordu. Yıllarca birçok mitolojik hikâyede tanrılar insanüstü ve doğaüstü canlı olarak tanımlandı. Bütün bunlar insanoğlunun çevresindekileri kavrama, düşünme ve anlama amaçlı ürettiği tabulardır.
İlk insana bir mantık yürütüp Adem ve Havva’yı bulan insan. Yıllarca farklı farklı dinlerde farklı tanrılara inanmışlardır.
Yıllarca hızlı şekilde gelişen bilim bir çok tanrıya bilimsel açıklamalar getirerek bu tanrının tanrılık vasfını elinden almıştır. Tanrı var mıdır? Yoksa bütün bunlar teknolojinin yetersizliğinden ulaşamadığımız doğal olaylar mıdır? Bilemiyorum ama şu bir gerçektir ki. Tanrı eğer varsa, o tanrı insan beyninden başka hiçbir yerde bu kadar rahat yaşayamaz. Bu günlük yazımız bu kadar iyi günler

Kayıtlı