Haberler:

www.canlitvizleyiniz.com

Mobil Güvenlik (Okunma sayısı 85 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

melih demirtaş

* 15 Şubat 2019, 14:36:56
Günümüzde mobil cep telefonları, mesaj atmak veya konuşmak gibi basit iletişim aracı olarak kullanılmaktan öteye giderek medya, video, müzik, oyun, İnternet ve doküman yönetimi için kullanılan teknolojik cihazlara dönüşmüştür. Akıllı mobil cep telefonları denilen bu teknolojik cihazların çeşidi ile beraber sayıları da artmıştır ve bu artış hızla devam ediyor. Şu anda piyasada bulunan mobil cep telefonlarında kullanılmakta olan işletim sistemlerinin çoğu iPhone OS, Android ve RIM OS gibi gelişmiş olan  mobil cep işletim sistemlerinden oluşmaktadır.
 
iPhone OS, Apple firmasının (şirketin) geliştirdiği iPhone ve iPad gibi teknolojik cihazların da kullandığı işletim sistemidir. Android, içinde işletim sistemi ve değişik amaçlı hazır uygulamalar bulunduran, mobil cihazlar için geliştirilmiş olan Linux temelli işletim sistemidir. RIM OS, RIM tarafından geliştirilmiş işletim sistemlerindendir Bu işletim sistemlerinin kullanımı ile beraber sayısal ortamlarında karşılaşılan güvenlik problemleri mobil  cep dünyada da kendini göstermeye başlamıştır.  Virüsler ve kullanıcıların bilgilerini çalan, cep telefonun çeşitli özelliklerini kullanıcının haberi olmaksızın kullanan programlar, mobil cep dünyadaki en önemli olan güvenlik  problemlerini oluşturmaktadır
 
Virüsler ve trojanlar ile ilgili genel duruma bakıldığında bilgisayar virüslerinin sayısı yarım milyar, mobil cep virüs sayısı da 1238 dolayında ve bu  virüsler her geçen sene  katlanarak artmaktadır. Cep telefonları arasında yayılan virüsler, vormlar kullanıcıdan habersiz, telefonda bulunan iletişim bilgilerini de kullanarak mesajlar yollayabiliyor ya da cep telefonunda kayıtlı bulunan banka bilgileri ya da şifreleri  önemli bilgileri mesaj yoluyla çalabiliyor, hatta cep telefonda bulunan kayıtlı bilgileri silebiliyorlar. Kullanıcının haberi olmadan günde 15 tane uluslararası telefon numarası arayarak bedeli yüksek faturalara neden olabiliyorlar. Diğer bir yandan da bu gibi olaylarda aynen kişisel bilgisayarlarda olduğu gibi telefon üzerinden yasal olmayan işlemlerin yapılmasına da olanak tanıyor. Mobil Cep telefonlarında virüslere karşı koruma sağlamak için şu gibi basit önlemler alınmalıdır, Bluetooth sürekli olarak açık olmamalı, Bluetooth şifreleri kırılması zor güçlü şifreler olmalıdır. Bilinmeyen, güvenliğinden emin olunmayan sitelere girilmemelidir.
Cep Telefonlara kurulan uygulamalardan gelen tehlikelere bakıldığında, kaynağı bilinen ve güvenilen uygulamalar dışında kaynağı da çok tanınmayan birçok uygulama bulunmakta. Kullanıcıların, uygulamaları cep telefonlarına kurmadan önce dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır. Cep telefona  uygulama kurarken uygulamanın yetkili bir otorite tarafından kontrol edilmiş olmasına veya uygulama üreticisine (yöneticisine) dikkat edilmeli. Mesela, Apple marketinde (App Store) bulunmakta olan uygulamalar, (programlar) markete koyulmadan önce uygulamanın belirtilen işlevi dışında olan herhangi bir aktivetesi olup olmadığı, kullanıcı bilgilerini çalmaya yönelik ya da yetkisiz (görevli olmayan) olarak telefon özelliklerinin kullanıp kullanmadığı gibi kontrolleri yapıyorsa. Eğer uygulamada herhangi bir art, kötü niyet yoksa markette yayınlanıyor. Apple bu uygulamasıyla biraz daha güvenilir uygulamalar sunmakladır beraber Android markette durum bundan farklıdır.

Kayıtlı