Haberler:

www.canlitvizleyiniz.com

Blog yazarak para kazanabilir miyim (Okunma sayısı 124 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

melih demirtaş

* 14 Aralık 2018, 20:02:18
İnsan ne kadar profesyonelce bir işler yapsa da ek gelir olarak başka, başka neler yapabilirim diye aklına getirmeden edemiyor. Bildiğiniz gibi biz de profesyonel olarak çalışma mesleğimin yanında blog yazarlığı çalışmasında sürdürüyorum.Peki blog yazarak para kazanmak konusunda bir şeyler yapabiliyor muyuz ? Elbette evet !!! O kadar makale, yazı ve araştırma yazıları sadece hobi amaçlı değildir tabi ki. Siz de kazanabilir misiniz ? pc kullanmasını, makale yazmasını, internette araştırmalar yapmasını biliyor ve pcler.net Blog okuyorsanız sizler de maddi anlamda para kazanabilirsiniz. Bu makalemde blog açma işlemiyle birlikte yazdıklarınızdan nasıl da gelir sağlayabilirsiniz adım, adım ondan bahsedeceğiz.

İlk olarak şu söylemeliyim ki sonuca giden bu yolda hangi adımlardan geçmeniz gerekecektir onları ele almak istiyoruz.

Hiç bir programlama dili bilmiyoruz.

Şunu inanın ki bir web siteye sahip olmak için php, html, css gibi kod bilmenize gerek yok. Bilirseniz de çok daha avantajlı ama bu konumuz için şart değildir. Çünkü hazır internet sitesi sistemleri vardır. Bunlardan bedava blog açma web siteleri adlı yazımda bahsetmiştik.Ben blogger kullandığım için sizler de blogger ile blog açma işlemini tavsiye ediyoruz. Bunu söylüyorum ki dünya kadar paralar verip web site tasarlatacağım vs. düşünerek daha ilk başta vazgeçmeyiniz. Bedava 100’lerce blogger temaları mevcuttur. O zaman web tasarım işi ceptedir. Kafamızı kurcalayacak bir şey yoktur.

Gelelim alan adına (domain].

Yine bu konuda da para ödemeye mahkum değilsiniz. Bildiğiniz gibi sub domain kullanımı sayesinde alan adı (domain) satın almak zorunda da değilsiniz. blogismi.blogspot.com şeklinde bir alan adınız (domain) olabilir.Kendi alan adınızı kullanamaz mısınız? Tabi ki de yıllık 60-70 Tl para karşılığında firmalardan (şirket) kendi alan adınızı (domain) alıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha profesyonel bir görünüm için .com veya .net uzantılı adınızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Tavsiye yazı : Doğru alan adı (DOMAİN) seçimi

Temamız ve alan adımız (domain) hazır. Bunlar tamamen sizlerin kişisel isteklerinize bağlı durumlardır. Elbette ki önerilerimiz var, bunlar için önceki yazılarımı okuyun.

Siz ne yazacaksınız ?

İşte ciddi soru. Hangi konuda blog yazabilirsiniz? “Hayata dair” sloganıyla yola çıkmakta olan çoğu yazar arkadaşım hüsranla çalışmalarına (işlerine) son vermek zorunda kaldı.Çünkü bu slogan hiçbir şeyleri anlam ifade etmiyor.Buna bakarak içeriğiniz, yazılarınız  hakkında herhangi bir öngörüde bulunamıyoruz.Bu yüzdendir  blogunuzun bir konusu mutlaka olmalıdır.Hangi konuda yeteneklisiniz ve bir şeyler paylaşabilirsiniz bunu belirlemeniz gerekir. Bildiğiniz gibi benim bloğumda seo, adsense, blogger, wordpress ipuçları, excel, Word ve Outlook kullanımlarına dair nasıl yapılır tarzında makaleler paylaşıyoruz. Sizde de bilgi ve yeteneğinize göre moda, teknoloji, sağlık, eğitim, spor gibi farklı konularda yazı yazabilirsiniz.Yalnız bir alanda uzman olmanız hemen o kategoride makaleler içeren blog açmanız için yegane şart değil. Hedefiniz maddi anlamda para kazanmak olduğundan sizleri okuyacak ve size paralar kazandıracak okuyucularınızı da unutmayınız. Peki neler yapacağız dediğiniz duyar gibiyim.Sıradaki adım size ne yapmanız gerekenler açıklayacak :

Anahtar kelimeler analizi

Diyelim ki hayvanlar konusunda bilgi birikimiz var ve hayvan zehirleri konusunda yazmak istiyorsunuz. Pekala insanlar (kişiler) bunu merak ediyorlar mı ? İşte size bu kelime grubunun aramalar hacmi :

Ayda aranma hacmi yüzü bile geçmeyen bir kelime size para kazandırabilir mi ?Tabi ki de hayır !

Bunun yerine illaki hayvanlar hakkında yazı yazmak istiyorum diyorsanız “komik hayvanlar ile ilgili olan videolar, hayvan çiftliği, hayvan belgeselleri hayvan eğitimi” konusunda yazmanız sizlere gelir getirecektir. Nerden mi biliyoruz ? Anahtar kelime analizi yaptım ve aranma hacimlerinin aylık 9000-9500 civarında olduğunu gördük.Bu demek oluyor ki bu pastadan siz de faydalanabilirsiniz.

O zaman neler yapıyorum?

İnsanlar (kişiler) internette neler  arıyor?
Ben bu konularında hangisinde yazabilirim?
Sualleri aklımızın bir köşesinde tutuyoruz.

Özgün makale

Şimdi sıra ilk makalelerimizi hazırlamakta. Kafama estiği gibi makale yazarım kafasındaysanız kaybedersiniz onu baştan söyleyelim. Çünkü kalıcı ziyaretçi trafiği arama motorlarından sağlanmaktadır. Bu yüzden de arama motorlarının anlayacağı dilden makalenizi hazırlamalısınız. Seo uyumlu makale hazırlığı bu yüzden de birazcık ciddi  araştırmalar gerektirir. Yazı anahtar kelime ekleme işini yapmalı ve de anahtar kelime yoğunluğu konusuna dikkat etmeniz gerekir. Bunlar işimizin (çalaşıma) seo tarafı. Bir de okuyucularımız yazıdan neler bekler o soruyu ele almalısınız.

Her şeyden önce yazınız da imla hataları içermemeli ve de doyurucu olmalı. Özgünlüğü yakalamalı ve de Giriş – sonuç bölümü arasında uyum yakalanmış olmalıdır. Ayriyeten Google uzun, uzun yazıları daha çok sever. Bu demek değildir yazılar uzun olsun diye alakasız bir çok şeylerden bahsedin. Makaleniz takipçiye doygun içerik sunmalı fakat detaylı olması onu blogunuzda daha da çok tutacağından bu sizlere maddi anlamda artı getiri sağlayacaktır. Bu yüzden 450 kelime ve üstü yazılar hazırlamanız yararınızadır.

Siz bu kadar makaleyi nasıl hazırlayabilirsiniz ?

Çok yazı çabuk sonuç getirecek diye de bir kural yoktur. Miktarından daha çok kalitesi daha önemlidir. Bu yüzden de 4-5 yazı yazarak bile kazanç sağlayabilirsiniz. Bunların yanında makale (yazı) satışı yapan ve güzel makalele, yazılar hazırlayan kişiler de mevcuttur. Onlardan makale satın alıp düzenleyerek hızlı  şekilde içerikler okuyucularınıza (takipçilere) sunabilirsiniz.

Blog araçları

Bir web sitenin olmazsa olmazı bazı araçları var. Bunlar profesyonel  çalışmanın olmazsa olmazıdır. İlk makalelerinizi yazmaya başladıkça aşağıda olan araçları da oluşturmayı ihmal etmeyiniz.

Facebook, Google plus ve twitter gibi sosyal medya hesapları
Logo
Hakkımda ve İletişim Sayfaları
Nasıl para kazanılır konusu için de sabırsızlandığınızı tahmin ediyoruz. Bu konuya geçmeden kısaca bir blog yol haritamızı çizmek istiyoruz. Çünkü 1000’lerce rakip arasında uygun okuyucuyu çekmeyi başaramazsanız kazanç (gelir) elde etmek de hayal olacak.

Şimdi web sitemizin hitini nasıl artırırız ondan bahsediyoruz.

Teması ile, logosuyla, sosyal medya hesapları ve hazırlanmış 3-4 kaliteli içerikle tam bir bloğunuz artık. Gelebilecek bir tane ziyaretçiyi bile kaçırma gibi lüksümüz olmadığı için bu koşulları önceden tamamladık. Şimdi birazcık satış yapmamız gerekiyor.

Google hızlı index için sitemizi pinglettirmek , site haritası oluşturmak ve dizinlere kaydettirmek gerekmektedir. Bu google bakımından bir pazarlama (satış) şeklidir.Bu adımdan sonra okuyucu açısından da bir tanıtım yapmamız gerekiyor. Peki nasıl ki ?

Eğer adsense hesabınız var ise bu saatten itibaren reklamları web sitenize ekleyerek gelir kazanabilirsiniz. Yoksa aşağıdaki adımlardan sonra maddi anlamda para elde etmeye başlayacaksınız.

Aynı kategorideki blogları yorumlayınız

Sizinle aynı kategoride yazılar sunan kişilerin bloglarını kısa bir arama ile Google da bulabilirsiniz. Şimdi onların web sitesine girip bir kaç makalesini yorumlayınz ve makalelerini sosyal medya hesabında etiketleme yaparak paylaşınız. Küçük takip listeniz olsun. Bulduğunuz web siteleri not ediniz.Çünkü bir süre sonra onların yazılarını ısrarla yorumlamak zorunda kalırsınız. Yorum yaparken tabii ki klasik teşekkürler, iyi yazı şeklinde değil de değerler katan yorumları göndermeye özen gösterin. Küçücük ipucu bir yazıyı ilk yorumlayan siz olun.

Forumlarda boy gösteriniz

Kategorinize uygun forumlara üye olunuz ve de profil bilgilerinizi doğru şekilde doldurunuz. Web site isminizi yazınız. Tanıtım işine 15 yazı civarı yayınladıktan sonra girişin. İmza satırına  sitenizi muhakkak yazınız.

Misafir yazar olunuz

Yine populer bloglarda misafir yazar uygulaması olup olmadığını araştırınız ve güzel bir yazı hazırlayarak orada yayınlanmasını sağlayınız. Bu sizlere hem bedava backlink sağlamış olacak hem de web sitenin okuyucularının sizlere yönelmesini sağlayacak.

Yukarıdaki adımları web sitemizin hiti artsın diyerekten yaptık. Çünkü hit arttıkça para kazanmaya başlayacaksınız.Yukarıdaki yöntemlere ilaveten facebook ta da paralı reklam verme işlemi başlatabilir ve tanıtım yazılarınızı yazdırabilirsiniz.

Nasıl para kazanabiliriz

Ve en son adım. Artık belirli olan bir hiti yakaladığımızı düşünürsek sıra bu emeğimizin karşılığını almaya geldik. Aşağıda bizim de kullandığımız bazı yöntemleri sizlerle paylaşacağım.Yaklaşık 1 ay dan beri pcler.net de yazıyorum ve de bir çok yöntemle bloğumdan para kazanacağıma eminim. Vakit buldukça fırsatları değerlendirmeye çalıştıık ve şimdi de sıra sizde.

1-Adsense Web Reklamları

Adsenseye kayıt olma basit fakat hesap almak maalesef o kadar basit değildir. Yalnız kaliteli bloğunuz varsa inanıyorum ki kısa sürede bu hesaba ulaşacaksınız.Adsense başvuru şartları konusunda sıkıntılar yaşayacağınızı sanmıyoruz.Bildiğiniz gibi adsense tık başına ücret veren  anlayışa dayanıyor. Düzgünce reklam yerleşimi ile de daha fazla tık alıp kazancınızı artırabilirsiniz.

Genellikle teknoloji web sitelerini daha çok reklama tıklamayan insanlar ziyaret ettiğinden biraz kazancınız düşük olabilir ama bilhassa yemek web siteleri asgari ücret düzeyinde gelir sağladıklarını biliyoruz. Bu noktada bizim de gelirimizin çok da istenilen seviyede olmadığına düşünüyorum.

2-Banner Reklamlar

İnternette boy, boy gösterip tanındıkça insanlar (kişiler) artık web sitenizde tanıtım yapmak isteyeceklerdir. Bunlardan biri de web banner reklam satışıdır. Aylık ya da daha da uzun süreli web sitenizde alan satışı yapabilirsiniz. Yalnız bunu abartmamak da gerekir. Web sitenizde çok fazla da link çıkışı olması  doğru bir şey değildir. Ölçülü olun ve piyasa şartlarında fiyatlar sununuz.

Web Reklam verenleri nereden bulabiliriz ?

Bu noktada da forumlara başvuracağız. Web sitenizde reklam vereceğinizi belirten kısa ve açıklayıcı bir yazıyla reklam verenleri web sitenize çekebilirsiniz. Sizler büyüdükçe artık okuyucularınız direkt mail (e-posta) yoluyla size ulaşmaya başlayacaktır. Şu anda biz bu durumdayız.

3-Tanıtım Yazıları

Hani dedik ya artık büyüdük, web sitemiz hit almaya başladı. Artık web banner reklam dışında bir ürün tanıtmanızı isteyen müşterileriniz de olacakır. Web sitesinin ya da ürününün tanıtımını yapmak isteyenler de size ulaşarak çok güzel bir yazı yazıp web sitenizde yayınlamanızı isteyeceklerdir . Karşılığında para alarak karlı bir çalışma çıkarabilirsiniz. Bu yöntemle de yine kazanç kaynaklarım arasındadır.

4-Satış Ortaklığı

Günümüzün popüler gelir modellerinden biriside: Affiliate marketing.Yaptığınız satış ya da getirdiğiniz üye karşılığında para kazanç elde edebileceğiniz gelir modeli. Sıkı bir çalışma gerektiren bu yöntemde blog yazı içeriğinize uygun ürünler satarak kazanç elde edebilirsiniz.

Teknoloji içerikli blog olduğum için çok bu yöntemde kazanabildiğimi söyleyemem. Belki fakat paralı seo yazılımlarının satış ortaklığını yapabilirdim fakat bunda da ülkemizdeki bloggerların para harcama konusunda cimri olduklarını düşündüğüm için girişmedim. Şu anda ki bloggerTr web sitesini açarak lisanslı olan blogger temaların satış ortaklığını yapıyoruz. Kazanmaya gelir elde ettiğimi başladığımı söyleyebiliriz. Sizin de kendinize uygun bir ürün seçerek yolunuzu bulabilirsiniz.

5-Hizmet Satın

2017 yılından beri blogger kullanıcısı olduğumuz için bu konuda kendimi geliştirdim. Bu yüzden de yeni blogcu arkadaşlara ücretli (paralı) destek vermeye başladık. Özellikle tema kurulumu konusunda ciddi paralar kazandığımı söyleyebiliriz . Gelirimin büyük bir kısmını da tema satışı, kurulumu,  tasarımı oluşturmaktadır. Sizinde de kendi yeteneklerinizi web sitenizde ve forumlarda satışa çıkararak kazanç elde edebilirsiniz.

Forumlarda aktif oluşum, başarılı çalışmalarım sürekli müşteri getirmeyi başardı diyebilirim. Öyle ki forumlarda blogger konusunda çok sıklıkla özel mesajlar alıyoruz. Çünkü insanlar (kişiler) inanıyorlar ki ben bunu sorsam bir şekilde bana da cevap verilir ve yol gösterilir. Bu inanç ki sizleri başarıya götürecek.

Bunlar benim para kazanma gelir elde etme modellerim. Elbette bunların dışında yöntemler seçenekler de mevcuttur. Bumerang reklamları,  Seo paketleri satışı, link kısaltma, makale YAZI  yazarlığı  gibi yöntemleri de deneyebilirsiniz.

 

Kayıtlı