Haberler:

www.canlitvizleyiniz.com

Blog Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım (Okunma sayısı 132 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

melih demirtaş

* 14 Aralık 2018, 20:01:38
Blog dünyasında popüler olan insanları gördükçe artık internet kullanan herkesin sorduğu herkesce yaygın bir sorudur : Blog Açmak İçin Ne Yapmalıyım? Bu sorunun ne kadar basit gözükse de çok kolaydır diyebileceğimiz bir cevabı yoktur.Çünkü burada amacımız belirli  kategorilerde özgün ve faydalı yazıların (makalelerin) olduğu, insanların (kişilerin) aramaları sonucunda ulaşabildiği ve de bizim netice olarak sosyal çevremizin arttığı maddi manada para kazanacağımız bir işten bahsediyoruz.Üstelik bu işler daha da çok kısıtlı zamanımızda profesyonel olarak yapmaya (uygulamaya) çalışacağımız türden olacaktır. Bu yüzdendir ki en basit yoldan direkt olarak Blogger Blog Açma işine girişiniz ve ilk yazınızı (makalenizi) yazın hemen başlayın diyemiyorum.

Evet  blog açmak  başlıklı konumuzdur. Eminim şimdiye kadar internette aramalar yaptınız ve farklı kaynaklar buldunuz.Her biri birbirinden farklı şeyler söylüyor olabilirler ve kafanız (başınız) biraz karışmış olabilir. Şimdi onları biraz kenara bırakalım ve sizler için hazırladığımız kaynak niteliğindeki yazıya (makaleye] odaklanalım.
Bilgisayara başladığımda sene 2002 di ve site yapma hayatına yeni başlayan birisiydim.Elbette ki şimdiki kadar bilgi birikime sahip değildim.Tabii seneler geçtikçe yeni yeni şeyler öğrendim ve daha da  profesyonel bir şekilde yazın hayatımı sürdürdüm ve sürdürmeye devam ediyorum.
Her şeyi bilen dahi de değilim fakat işin ipuçlarını oluşturan temel şeyleri biliyorum.Bu yüzden de herşeyi olabildiğince kolay ve anlaşılır  şekilde sizlere sunacağım garantisini veriyoruz. 0 dan başlamayı düşünen birisi olarak neyi ve  nasıl yapacağınızı bu yazımla birlikte öğreneceksiniz.
Her şey kulağa hoş geliyorsa yazımın ana konusuna gelelim : Blog Açmak İsteyenlere Öneriler :

Neden Blog Açmalı (Kurmalı) Ve Bu Topluluğa Katılmalısınız ?

Şüphesiz başlıklı konumuz blog nasıl açılır .Yalnız çok derinlere dalmadan önce neden sorusuna cevap vermek istiyoruz.
Not:Eğer siz bu adımı kendi içinizde hallettiyseniz yazımın (makalemizin) bu kısmını hemen atlayabilirsiniz.

Blog yazmak bildiklerini başka birilerine aktarıp sosyal çevre oluşturmanın  popüler yoludur.Bugün hangi konu olursa olsun 10’larca blog bulmak mümkündür.Bunlardan birisi de sizinki neden olmasın.
Bildiklerinizi toparlayıp aktarırken anlatma ve yazı yazma becerinizi geliştirebilirsiniz.
En iyi sebep de elbette ki PARA KAZANMAKTIR . [blog yazarak para kazanmaktır]
Blog açmak ücretli mi (paralımı) ?

Bedava blog açmak — Bu biraz da sizlerin tercihlerinize (seçeneklerinize) kalmış bir şeydir.Cebinizden bir kuruş bile çıkmadan bloglar açabilirsiniz. Bedava blog servisleri aracılığıyla domain, barındırma ve sosyal medya hesapları için para ödemezsiniz.Hangi durumda cebinizden para çıkacak diye sorarsanız :

Ben hiç bir şeye dokunmayayım, çoğu işlemler önüme serilsin, sadece yazı yazayım (makale yazmak)
Kendi özel domain adım olsun isterseniz
Kendime özel temam olsun diyorsanız
Kendi barındırma hizmetlerim olsun isterseniz
Hızlı bir şekilde arama sonuçlarında yükseleyim, bir yardımcım, danışmanım olsun isterseniz bunlar için para ödemek zorunda kalırsınız.
Ücretsiz Blog Açmak Mantıklı mıdır?

Eğer bloğunuzu açacağınız bedava bir servis kullanmayı düşünüyor iseniz; bloğunuzun ilgili servisin tüm koşullarınızı sağladığından ve de ileride de sağlayacağından kesin emin olmalısınız. Aksi takdirde, emeklerinizin ziyan olduğunu ve bloğunuzun bir anda silindiğini görebilirsiniz. Bir diğer yandan, bedava blog servislerinin, hizmet koşullarında yapacakları değişikliklere uygun davranmamanız halinde de aynı sonuçlara çıkabileceğinizi bilmelisiniz.

Eğer açtığınız web sitenin istikbali olmasını istiyorsanız, emeklerinizin bir anda bedava blog sağlayıcısının kullanım koşullarında yapacakları bir değişiklikle kaybolmasını istemiyorsanız ve de kullanım koşullarını değiştirerek sizi çok zorda bırakması ihtimalinden çekiniyorsanız; bedava blog servislerini tercih etmeyebilirsiniz. Elbette burada tercih (seçenek) size kalmış dır  ancak bedava bir sunucuda kendinizin alt yapınızı kullanarak da bedava bir blog sahibi olabilirsiniz. Bu konu ile ilgili ÜCRERTSİZ HOSTING konusunda yazılanları (makaleleri) okumanızı tavsiye ederim. Ücretsiz hosting alarak, kendi tercih edeceğiniz bir yazılımla (makale) kendi belirlediğiniz kurallar çerçevesinde yayın yapabilirsiniz.

Blog Kurmadaki Adımlar

Blog açmak ve ilk yazınızı yazmak emin olunuz 1 saatlik bir iş.Hiç bir kod bilmeden ve özel  yetenekler gerekmeden hızlı bir şekilde blogunuzu açabilirsiniz.Ama vaktimizi alan, çalışmanızı çok sağlam temellere oturtabilmek için yapılması gerekenler.
Aşağıda blog oluştururken geçeceğimiz 4 adımı sıraladım :

Blogunuzun konusu
WordPress mi blogger mı yoksa başka platform mu ?
Alan adı seçimi ve yönlendirmesi
Blog tasarımı
 

1-Hangi konuda yazı yazacaksınız ?

Ne yazı yazsam sorusu blog hayatınızda sürekli (devamlı) önünüzde olacak geçerli bir sorudur.Fakat siz yeni  blog yazarı olacağınız için ilk önce  belirleyeceğiniz kategori sizin yayın şeklinizi belirleyeceğinden biraz daha önemli (mühim) hale geliyor.Bir bakıma meslek seçmek gibidir.

Tavsiye yazı : Yeni blog açacaklar ! Bu kategorilerden asla uzak durun

İnternette niche kavramını devamlı duymuşsunuzdur.Tam kelime karşılığını nasıl veririm bilmiyorum ama çoğu blog da “niş” olarak çevrildiğini biliyorum.Bu aslında sizlerin hedef anahtar kelimenizi oluşturan kavram.Yani olayı genel blog dan alıp daha belirgin konulara yönlendirme işlemidir.
Artık genel blog kavramı çok da tutulan bir kavram değil.İnsanlar (kişiler) daha daraltılmış başlıklarda ve konularda blog yazan web siteleri tutuyorlar.Mesala bir blog da hem teknoloji, hem magazin, hem spor haberlerine hem de sağlık yer vermek kişisel blog lar  için tercih edilecek durum değildir.
Gerçek hayatta da böyle değil mi ?
Artık market alışverişlerinde tercih ettiğiniz organik diye manavlar, işi sadece süt ürünleri olduğu için de  peynirciler olmaya başlamıştır.Çünkü bu müşteride “kişi bu işte uzman bu yüzden de iyisini satıyordur” düşüncesi uyandırıyor.Siz kendi web sitenizde de bu hissiyatı uyandırmak istiyorsanız aynı şekilde tek kategoriye yönelmelisiniz.
Bu konuda tek temel kural ilk olarak hakim olduğunuz bir konu bulmaktır.Çünkü blog yazmanın (makale yazmak) faydası burada ortaya çıkacaktır.Hem siz gelişeceksiniz hem de çevrenizdekileri o konu hakkında bilgilendireceksiniz.Asla ve asla sıkılmayacaksınız, hedefinize hala da ulaşamasanız bile “olsun ben makale yazmaktan zevk alıyorum” diyeceğiniz bir konu olmalıdır.

Hukuk öğrencisiyseniz avukatlık, hukuki konularda makale
İyi yemek mi yapıyorsunuz?Yemek tarifleri hakkında makale
Tam bir edebiyat aşığı mısınız ? Kitap yorumları, incelemesi hakkında yazabilirsiniz. Gibi gibi gibi …
Buraya kadar size somut bir şey sunamayacağım.Bu tamamen sizlerin kararı olmalı.Sizi sizden başka kimse iyi bilmiyor ki.
Diyelim ki konunuzu belirlediniz.Peki bu konu hakkında insanlar google de aramalar yapıyorlar mı ?
Daha önce de duymuşsunuzdur.Google anahtar kelime aracı ile belirleyeceğiniz anahtar kelimenin aranma hacmini sizlere sunuyor.Mesala kitap inceleme konusunda blog açmak istiyorum ve  de bu konunun Google’a yansımasını merak ediyorum.


Yukarıdaki örnekteki resimde de göreceğiniz üzere kelime öbeği Google de aylık 1900 kez aranmış.Bunun yanında da bu konu ile ilgili alakalı kelimeler de aşağıda sıralanmıştır.
En basit manada (anlamda) yapacağınız ilk analiz bu.İyi aranma hacmi olan kelime öbeği tercihiniz olabilir.Tabi ki de bunun daha ilerisi de vardır.

2-Hangi platfomda makale yazacaksınız ?

Bedava blog açma siteleri arasında hangi platformu tercik edeceksiniz sorusu en başta sorulması gereken sorulardan.Bildiğiniz gibi ben  baştan beri blogger kullanıyorum ve memnunum. (Neden Blogger?)Bunun yanında diğer popüler platformumuz da Word Press.Daha da profesyonel kullanım sunan wordpress, gerçek anlamda gerek temaları gerek ayarları ile ön plana çıkımaktadır.


Bildiğiniz gibi blog açma web siteleri arasında bazı küçük farklar vardır.Bunların en başında hosting konusu gelmektedir.Eğer ki WordPress seçerseniz kendinize barındırma hizmeti almak ve  para ödemek zorundasınızdır. Tabii ki üstteki grafikte de baktığınız gibi WordPress de dünyada oldukça populer bir blog altyapısı sistemi olduğundan WordPress’i de seçebilirsiniz. WordPress’te Adım Adım Blog Nasıl Açılır başlıklı yazıyı takip ederek  basitçe WordPresste bir blog açabilirsiniz. Fakat tercihinizi blogger dan tarafa kullanırsanız bunun için para ödemenize gerek yoktur.

Tavsiye yazımız : Blogger mı wordpress mi | Neden blogger kullanmalıyımız

Size bu noktada önerim  küçük bir bütçeniz var ve teknik olarak çok bilginiz yoksa blogger ile başlayın.Eğer ki teknik olarak bilgim varsa ve wordpress seçmek istiyorum diyorsanız sağlam  hosting şirketinden barındırma hizmeti satın almalısınız. [ Host nedir ]

3-Web Alan adı seçimi

Bu ne kadar tercih meselesi olsa da alt domain adı yerine kendi alan adınızı (domain) kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.Neden mi ?


Blogger da blog açtığınız zaman ilk aşama da bir isim belirlemektir.Standart olarak bloğunuzu ilk kurduğunuzda (açtığınızda) “blogadiniz.blogspot.com“ şeklinde bir web siteye sahip olursunuz.Yalnız bu ad akılda kalıcı olmadığı gibi de hem profesyonel durmuyor hem de uzundur ! Online bebeğinize isim veriyormuş gibi düşünün.Çünkü insanlar internet ortamında web site isminiz ile bilecek.Daha ilk adımda iyi bir alan ismi ile başlamak gelecek için doğru adım olacak.

Tavsiye yazı : Peki doğru alan adı tercihi nasıl olmalıdır

Kolay (basit) söylenen
Kolay (basit) hatırlanabilen
Mümkünse kısa olan
– ve de rakam içermeyen
Argo içermeyen
Anahtar kelimenizi içeren
Çalıntı ve çok yakın isim olmayan (milliyet.com.tr varken miliyet.com almak gibi)
Yapacağınız beyin fırtınasında bunları mutlaka düşünmelisiniz.Bu arayışınızı biraz kolaylaştıracak bir web siteyi de sizlerle paylaşmak istiyoruz:
domainsorgula.net  sitesi ile anlık olarak belirlediğiniz adın boşta olup olmadığını bulabilirsiniz.

 

Blog Açmak İçin Nasıl Ucuza Domain Alabilirim?

Blog yazarlığına adım atmak isteyen bir çok kişi (insanlar), bütçeleri konusunda çok net olamıyorlar. Özellikle alan adı (domain) bakımından ücret (para) konusu bazen blogçuluğa adım atmak isteyen kişilerin (insanların) gözlerini korkutabiliyor. Ben blog açmak isteyen kişiler (insanlar) için, kısacık bir ara notla ucuza domain (alan adı) almanın yolunu anlatacağım.

Dünyada domain hizmeti veren bir çok firma, şirket bulunmaktadır. Ancak bunların en iyisi yaklaşık 65 milyon domain barındıran GoDaddy firmasıdır. Firma (şirket) her ay düzenli olarak ücret indirimlerini yayınlamakta. 8-10 dolar olan alan adlarında, neredeyse %80 indirimler yapılmaktadır dönem dönem. Bu fiyat indirimlerini takip ederek, kupon koduyla; ilk alan adınızı (domain) çok daha ucuza alabilirsiniz. Domaininiz (alan adı) için kullanacağınız kupon kodlarını düzenli olarak yayınlayan Godaddy Kupon web sitesi www.domainkampanyakodu.com ile domaininizi (alan adınızı)5-8 TL gibi rakamlara alabilir, bunun yanında hostinginizi %40 indirimle alabilirsiniz. Blog açmak (kurmak) için hazırlık yaparken, bütçenize katkı sağlanması bakımından; bu tarz kampanyaları takip etmenizde fayda var.

4-Blog Web Tasarımı

Nasıl “bir biçimde ben başlayayım, sonra da  tema (theme) değişikliği yaparım” denilse de websitenize  bir şekilde ulaşan okuyucunuz altın değerinde olduğundan onu kaçırmamak adına dikkat çekici, şık tema kullanmak gerekir. Bloğunuzu açmak (kurmak) istediğiniz çoğu platform ücretsiz tema desteği sizlere sunuyor.Fakat bunlar klasik, basitçe ve modern görünüme sahip olmuyor.Bu yüzden de en başta tasarımcıların yaptığı temaları kullanmak mantıklıdır.Fakat benim bütçem var ve de  sadece kendime has olan bir temam olsun isterseniz  çok doğru karar olur tema yapımcıları (webmaster)  ile iletişime geçerek temanızı tasarlattırabilirsiniz.
Kayıtlı